JASKRA CZEGO NIE WOLNO ROBIć - AN OVERVIEW

jaskra czego nie wolno robić - An Overview

jaskra czego nie wolno robić - An Overview

Blog Article

Rozpoznanie jaskry Aby lekarz mógł prawidłowo zdiagnozować jaskrę, musi wziąć pod uwagę charakterystyczne dla niej zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytki w polu widzenia.

Kanaloplastyka - jest zabiegiem niepenetrującym przy użyciu technologii mikrocewnikowej. Aby wykonać kanaloplastykę, wykonuje się nacięcie w oku, aby uzyskać dostęp do kanału Schlemma w sposób podobny do wiskokanalostomii.

Dlaczego? Mruganie powoduje tzw. pompę łzową, która sprawia, że krople są zasysane do dróg łzowych, więc w konsekwencji nie mają one szansy na dostanie się w głąb oka.

Najpopularniejsze Pęknięta żyłka w oku - o czym może świadczyć? Co zrobić przy pękniętej żyłce oka? Pęknięta żyłka w oku to powszechna dolegliwość, która na ogół nie jest groźna sama w sobie. Czasami może jednak być objawem poważniejszych dolegliwości. Dowiedz...

Podczas gdy szkody spowodowane przez jaskrę są nieodwracalne, regularne badania oczu u doświadczonego lekarza okulisty są niezbędne do wczesnego wykrycia jaskry.

Jaskra dotyczy zarówno starszych, more info jak i młode osoby. U dzieci przede wszystkim może wystąpić jaskra wrodzona lub jaskra młodzieńcza. Jaskra wrodzona często współwystępuje z innymi schorzeniami narządu wzroku.

Irydotomię laserową polegającą na wykonaniu niewielkiego otworu w tęczówce, przez który może uchodzić ciecz wodnista. Metoda jest często stosowana w jaskrze zamkniętego kąta.

W przypadku jaskry zamykającego się kąta tęczówka (kolorowa część oka) znajduje się bardzo blisko miejsca odpływu cieczy wodnistej z oka, czyli kąta przesączania i może go zablokować.

Wszelkie uszkodzenia tego nerwu są nieodwracalne. Spożywanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe trans może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Należy unikać produktów spożywczych, takich jak ciastka, ciasta, pączki lub smaża single produkty typu frytki czy margaryna.

Wahania ciśnienia śródgałkowego powodują zaburzenia ostrości widzenia. Oczywiście podczas wzrostu ciśnienia ostrość widzenia spada, przy wyregulowaniu się ciśnienia w gałce ocznej – widzenie się poprawia. Skutek jest ten sam – stałe pogorszenie widzenia i w rezultacie ślepota.

Jaskra to bardzo niebezpieczna i podstępna choroba, bo może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wiele osób nie wie, że choruje na jaskrę, ponieważ choroba ta nie daje wyraźnych i charakterystycznych objawów, typowych dla tego schorzenia.

Mroczki mogą być widoczne powyżej lub poniżej martwego punktu. Mroczek Siedla: Mroczek paracentralny łączy się z martwym punktem, tworząc znak Seidela. Schodek Rönnego: ​​powstaje, gdy dwa łukowate mroczki biegną w różnych łukach, tworząc ubytek pod kątem prostym. Widać to również w zaawansowanych stadiach jaskry. Ubytki pola peryferyjnego: Ubytki pola peryferyjnego mogą wystąpić we wczesnych lub późnych stadiach jaskry. Widzenie lunetowate (z ang. tubular eyesight): Ponieważ włókna plamki są najbardziej odporne na uszkodzenia jaskrowe, widzenie centralne pozostaje niezmienione aż do końcowych stadiów jaskry. Widzenie lunetowate lub widzenie tunelowe to utrata widzenia peryferyjnego z zachowaniem widzenia centralnego, co skutkuje zwężeniem pola widzenia przypominającego okrągły tunel. Widać to w końcowych stadiach jaskry. Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki to kolejna choroba, która powoduje widzenie lunetowate. Skroniowa wyspa widzenia: widuje się ją również w końcowych stadiach jaskry. Wyspy skroniowe leżą poza centralnym polem widzenia od 24 do 30°, więc może nie być widoczne przy standardowych pomiarach pola centralnego wykonywanych w jaskrze.

Co to jest jaskra? Jaskra to przewlekła choroba oczu, nazywana czasami "cichym złodziejem wzroku”, rozwija się podstępnie i w krajach rozwiniętych jest drugą najczęstszą (po zaćmie) przyczyną utraty wzroku. Powstaje w taki sposób, że wytwarzana w oku i niezbędna do jego funkcjonowania ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną i przenika do krwioobiegu w miejscu nazywanym kątem przesączania.

Innym związanym z jaskrą objawem jest zablokowany odpływ cieczy wodnistej z komory przedniej oka w wyniku pogrubienia lub pofałdowania tęczówki.

Report this page